Kāpēc "dambrete"

Dambrete pamatoti tiek atzīta par vienu no daudzpusīgi visattīstošākajām prāta spēlēm. Tā veicina loģisko un telpisko domāšanu, uzlabo koncentrēšanās spējas, atmiņu un pašdisciplīnu. Dambrete iemāca analizēt, izdarīt secinājumus, pieņemt lēmumu un rīkoties, pēc tam uzņemoties atbildību par savu izvēli. Šī spēle iemāca priecāties par uzvarām, bet pieņemt arī sakāvi, neuztverot neveiksmi kā fatālu nelaimi, bet tieši pretēji — kā pamudinājumu kļūt vēl labākam.

Kļūt par čempionu dambretē, protams, ir patīkami, taču tas ir viens no treniņu mērķiem. Vēl būtiskāk ir tas, ka dambretes spēlē apgūtās prasmes, ļauj pilnveidoties arī citās jomās un turpina būt noderīgas visas dzīves garumā.

Kurā vecumā vislabāk sākt trenēties dambretē?

Bērnus var sākt iepazīstināt ar dambreti jau no piecu gadu vecuma, taču piemērotākais laiks dambretes treniņu uzsākšanai ir 6–8 gadi. Šajā posmā bērni ir spējīgi noturēt uzmanību un ir atvērti jaunu zināšanu apguvei. Tas ir laiks, kad bērni uzsāk mācības, un dambretes treniņi atvieglo mācību procesu. Tie palīdz strukturēt visu apgūto, plānot un domāt, socializēties sarežģītajā pasaulē.

                                                                                              No Limbažu un Salacgrīvas novadu sporta skolas materiāliem

                                            Prāta spēles un vingrinājumi Jums palīdz:

    paplašināt prāta spējas. 

Ik brīdi spēle izaicina Jūsu prātu un uztur tā modrumu. Gatavošanās un spēļu pieredze kāpina Jūsu intelektuālās spējas, attīsta valodas, telpiskās u.c. iemaņas. Katrā spēlē savdabīgi apslēpts liels skaits praktisku dzīves modeļu, gan vienkāršu, gan visai sarežģītu. Jo augstāks spēles līmenis, jo plašāks un sarežģītāks modeļu klāsts.

    attīstīt uzmanības  koncentrācijas spējas.

Spēlējot Jums nākas visu savu uzmanību pievērst saviem un iespējamiem pretinieka gājieniem un plāniem.

    uzlabot atmiņu un iztēli.

Nepieciešamība spēles laikā prātā paredzēt savus un pretinieka gājienus un nodomus asina jūsu atmiņu un iztēli.

    ātri pieņemt pareizus lēmumus.

Spēles gaitā Jums ierobežotā apdomas laikā jāatrod un jāizvērtē daudzas spēles iespējas, jāpieņem atbildīgs lēmums.

    pilnveidot stratēģisko domāšanu.

Tas notiek, kad Jūs nemitīgi domājat par to, kādā veidā atspēkot pretinieka nodomus un radīt viņam grūtības.

    nekavējoties novērtēt savu darbību.

Spēles gaitā pretinieka pretspēle (it īpaši, ja viņš ir labs spēlētājs) Jums sniedz tūlītēju atgriezenisku saiti par izvēlēto gājienu vai stratēģiju, kas savukārt dod iespēju nekavējoties tos novērtēt, izpētīt un mēģināt uzlabot.

    psiholoģiski norūdīties.

Spēlējot Jūs mācaties darboties kritiskos apstākļos, patiesi novērtēt panākumus, vieglāk pārciest zaudējumus. Jūs iegūstat lielisku praksi prāta divcīņās!

"Prāta sports - sabiedrības dzīves un tās kultūras sastāvdaļa, kas ietver daudzpusīgas brīvprātīgas aktivitātes prāta spēlēs un citos vingrinājumos, lai uzlabotu labsajūtu un veselību, vingrinātu un attīstītu prātu, veidotu sociālās attiecības."                                                           

       No konferences "Prāta sporta nozīmīgums intelekta attīstīšanā" materiāliem. http://pso.lv/?do=kododPS

Žurnāla Ilustrētā Zinātne 2022.g. janvāra numurā: Mācības palielina smadzenes